1. در صورتی که برای اولین بار از این سایت بازدید میکنید, لازم است تا راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. در صورتی که هنوز عضو نشده اید برای ارسال مطالب , دانلود فایل ها و ...عضو شده و در سایت ثبت نام کنید.با کلیک بر روی ثبت نام در مدت کوتاهی عضو سایت شده و از مطالب و امکانات سایت بهره مند شوید.
 2. هر گونه بحث سیاسی و خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران ممنوع می باشد و به شدت برخورد می شود.
 3. در صورت شکایت از مدیران و ناظران انجمن با کاربر farbod در ارتباط باشید.

مزایای VoIP

شروع موضوع توسط uniQue75 ‏5/3/16 در انجمن نرم افزار های کاربردی

 1. uniQue75

  uniQue75 کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏5/3/16
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  2
  امتیاز دستاورد:
  3
  جنسیت:
  مرد
  VoIP یک فناوری نوین است و همانطور که انتظار می رود نسبت به سیستم تلفنی آنالوگ مزایای زیادی دارد. سیستم های تلفنی VoIP نسبت به مراکز تلفن سنتی پایدارتر هستند و انعطاف بالاتری دارند.

  فناوری VoIP همچنین می تواند در مواردی ارزان تر از سیستم تلفن دیجیتال و یا آنالوگ باشد. علیرغم این مزایا، سیستم های ویپ به عنوان یک فناوری نوین به دانش فنی برای طراحی مناسب سیستم احتیاج دارند.در مجموع می توان برای فناوری VoIP مزایای زیر را ذکر کرد:

  امکانات تلفنی فراوان VoIP :

  پروتکل SIP که در فناوری VoIP استفاده میشود در عین سادگی بسیار انعطاف پذیر است. این موضوع باعث شده است تولیدکنندگان محصولات ویپ بتوانند امکانات تلفنی فراوانی را پیاده سازی کنند. امکاناتی مانند انتقال تماس، پارک کردن تماس ها، ارسال به صندوق پستی و غیره در همه سیستم های VoIP وجود دارند. معمولا مراکز تلفنی VoIP چند صد امکان تلفنی را در اختیار کاربران می گذارند.

  مزیت VoIP در کنفرانس تلفنی :

  در فناوری VoIP به سهولت می توان کنفرانس های تلفنی با تعداد زیادی از شرکت کننده ایجاد کرد. این مزیت به دلیل استفاده از فناوری IP است که باعث می شود بتوان به راحتی مکالمات را کپی کرد و به تمام شرکت کنندگان ارسال کرد.

  امکان استفاده از نرم افزار تلفنی :

  فناوری VoIP برای انتقال مکالمات از همان روش هایی استفاده می کند که بیشتر نرم افزارهای تحت شبکه از آن استفاده می کنند. همچنین در سیستم VoIP یک شبکه برای انتقال دیتا و صوت استفاد می شود که باعث می شود نرم افزارها دسترسی بیشتری و آسان تری به مکالمات داشته باشند.

  قابلیت ارسال فکس بر روی شبکه در سیتسم ویپ:

  با فناوری VoIP به راحتی می توان از طریق کامپیوتر فاکس ارسال کنید. معمولاً یک نرم افزار ساده این کار را انجام می دهد و لازم نیست کاربران از دستگاه فکس استفاده کنند.

  استفاده بهتر از ظرفیت شبکه در VoIP :

  در مکالمات تلفنی در اکثر موارد یک نفر گوینده است و دیگری شنونده. این به این معنی است که ظرفیت هرکدام از خطوط تلفن تقریبا به مدت ۵۰ درصد موارد مورد استفاده قرار نمی گیرد. فناوری VoIP از این موضوع استفاده می کند تا ظرفیت سیستم را افزایش دهد. در حالیکه در مراکز تلفنی سنتی ظرفیت شبکه هدر می رود.

  مزیت ویپ در ساختار انعطاف پذیر شبکه :

  ساختار یک شبکه VoIP بسیار ساده و منعطف است. به این ساختار معمولاً ساختار مسطح (Flat Architectre) میگویند. در این ساختار بر عکس تلفن های سنتی لازم نیست تلفن از طریق سوئیچ های مختلف به مقصد متصل شود. بلکه تلفن ها مستقیماً به سرور کنترل کننده تماس (IP PBX) متصل می شوند.

  جا به جایی کاربران در فناوری VoIP :

  اگر تا کنون مجبور شده که جای خود در محل کارتان را تغییر دهید حتما می دانید که جا به جا کردن خط تلفن شما معمولاً بسیار طول می کشد. زیرا در سیستم سنتی باید سیم ها جابه جا شوند. اما در مرکز تلفن VoIP شما فقط کافی است گوشی تلفن خود را جا به جا کنید و به پورت شبکه ای در کنار میزتان وصل کنید. به همین سادگی شماره تلفن شما بدون تغییر به محل جدید انتقال می یابد.

  ارزان تر بودن تماس های راه دور از طریق VoIP :

  در فناوری VoIP تماس های راه دور به شدت ارزان تر از تماس هایی هستند که از طریق مراکز تلفن سنتی برقرار می شود. دلایل زیادی برای این امر وجود دارد اما به اجمال می توان به ساده تر بودن فناوری VoIP، استفاده بهتر از ظرفیت شبکه و استفاده از یک شبکه برای دیتا و صوت اشاره کرد.

  ساده تر بودن شبکه ویپ از روترها و سوئیچ های شبکه برای انتقال صوت استفاده می کند. پیاده سازی این تجهیزات و انجام تنظیمات آن ها به مراتب آسان تر از تنظیمات سوئیچ های مخابراتی است. علاوه بر این شبکه های دیتا نسبت به شبکه های مخابراتی ساده تر هستند.

  امنیت بالاتر VoIP :

  یکی از مزایای مهم سیستم ویپ امنیت بالاتر آن نسبت به سیستم های مخابراتی آنالوگ است. در یک سیستم تلفنی آنالوگ معمولا با اتصال یک گوشی آنالوگ می توان به سادگی به شبکه وصل شد. اما در فناوری VoIP کاربران باید شناسایی شوند. همچنین مکالمات را می توان بر روی VPN ارسال کرد که باعث می شود مکالمات رمزگذاری شوند.

  مزیت VoIP در گسترش شبکه: در یک سیستم VoIP به سادگی می توان داخلی های بیشتری تعریف کرد. همچنین می توان تعداد خطوط تلفن را با اضافه کردن گیت وی های VoIP به سادگی افزایش داد. اما در سیستم های تلفنی سنتی معمولاً ظرفیت شبکه از قبل مشخص است و افزایش دادن آن آسان نیست.

  اتصال دفاتر مختلف و یکی کردن سیستم تلفنی با ویپ :

  این ویژگی یکی از مزایای مهم VoIP است. در فناوری VoIP تنها کافی است یک ارتباط شبکه ای بین گوشی تلفن و سرور تلفنی وجود داشته باشد. مهم نیست این ارتباط از طریق اینترنت باشد و گوشی در سوی دیگری دنیا باشد و یا اینکه در اتاق سرور قرار گرفته باشد. در هر دو صورت کاربران یک شماره داخلی خواهند داشت و از یک امکانات استفاده می کنند.

  سهولت مانیتورینگ سیستم VoIP :

  سهولت مانیتورینگ تماس ها و ردگیری مکالمات را باید به عنوان یک مزیت مهم VoIP ذکر کرد. در فناوری ویپ به سادگی می توان ریز مکالمات را ذخیره و مشاهده کرد و یا مکالمات را ضبط کرد. این موضوع از سهولت ترکیب کامپیوتر و سیستم VoIP ناشی می شود.
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏2/6/20
  cheerful smiles و Faroogh از این پست تشکر کرده اند.
 2. ElaheKiani

  ElaheKiani کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏30/5/20
  ارسال ها:
  1
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  1
  جنسیت:
  زن
  وب سایت:
  VOIP مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol است که به معنای تکنولوژی انتقال صدا بر بستر شبکه است. در واقع ویپ امکان برقراری تماس های تلفنی را بر روی بستر شبکه IP فراهم می‌آورد. همانطور که میدانید صدای انسان، سیگنالی آنالوگ است بنابراین در مبدأ از یک مبدل سیگنال آنالوگ به دیجیتال، استفاده می شود. ویپ سیگنالهای آنالوگ صدا را به سیگنالهای دیجیتال تبدیل میکند و پس از انتقال بر بستر شبکه، در مقصد مجدداً به سیگنال آنالوگ بازگردانده و در نتیجه آن را قابل شنیدار می کند.
  در طی مراحل تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال، کدک‌ها نقش مهمی ایفا می کنند. در طرف مقابل پس از دریافت سیگنال، عمل عکس انجام می شود. سیگنال دیجیتال که از طریق شبکه IP انتقال یافته، در مقصد و توسط یک تبدیل‌کننده از حالت سیگنال دیجیتال به آنالوگ تبدیل میشود. سیگنال دیجیتال به گونه‌ای بسیار ساده‌تر از سیگنال آنالوگ قابل کنترل است. مواردی مانند فشرده‌سازی، مسیریابی، تبدیل آن به فرمتی مناسب و مقاوم در برابر نویز از جمله مواردی‌ اند که کنترل آنها در حالت دیجیتال ساده‌تر انجام می‌پذیرد.

  در ویپ از تکنولوژی شبکه‌های کامپیوتری استفاده میشود. این تکنولوژی کاملاً بر بستر شبکه‌ی LAN پیاده‌سازی میگردد لذا لازمه‌ی راه‌اندازی یک سیستم تلفنی ویپ مطمئن و بدون نقص، زیر ساخت شبکه‌ای پایدار میباشد. ثمره‌ی پیاده‌سازی یک مرکز تلفن هوشمند مبتنی ویپ، دستیابی به ده‌ها امکان و قابلیت بینظیر است که به مجموعه‌ی شما در جهت برقراری تماسهای تلفنی پایدار و باکیفیت، بهبود روند خدمات به مشتریان، کنترل کارمندان و برندسازی سازمانی کمک میکند. ویپ از کابل‌کشی بی‌نیاز است و فقط کافی‌ است از بستر موجود شبكه‌ی كامپیوتری آن سازمان جهت ارتباطات مركز تلفن استفاده شود.
   
  آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد: ‏2/6/20
 3. yasser.morardi1365@

  yasser.morardi1365@ کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏8/6/20
  ارسال ها:
  2
  تشکر شده:
  0
  امتیاز دستاورد:
  1
  جنسیت:
  مرد
  بسیار مطلب خوبی بود
   
بارگذاری...