1. در صورتی که برای اولین بار از این سایت بازدید میکنید, لازم است تا راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. در صورتی که هنوز عضو نشده اید برای ارسال مطالب , دانلود فایل ها و ...عضو شده و در سایت ثبت نام کنید.با کلیک بر روی ثبت نام در مدت کوتاهی عضو سایت شده و از مطالب و امکانات سایت بهره مند شوید.
 2. هر گونه بحث سیاسی و خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران ممنوع می باشد و به شدت برخورد می شود.
 3. در صورت شکایت از مدیران و ناظران انجمن با کاربر farbod در ارتباط باشید.

اخرین اخبار از دنیای پزشکی : بار دیگر اشتباهات پزشکی دردسرساز می شود

شروع موضوع توسط zahra009 ‏7/3/17 در انجمن اخبار عمومی

 1. zahra009

  zahra009 کاربر اخراجی

  تاریخ عضویت:
  ‏6/3/17
  ارسال ها:
  29
  تشکر شده:
  25
  امتیاز دستاورد:
  8
  جنسیت:
  زن
  اخرین اخبار از دنیای پزشکی : بار دیگر اشتباهات پزشکی دردسرساز می شود
  سلامت نیوز: یک فلوشیب جراحی گوارش با تشریح دلایل اشتباهات پزشکی در ایران و دنیا گفت: عوارض بیماری خطای پزشکی نیست، همچنین در پیشرفته‌ترین سیستم‌های درمانی جهان نیز درصدی به خطاهای پزشکی اختصاص دارد که این موضوعات از تخلف و قصور در حوزه پزشکی مجزا است.

  به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم،دکتر وحید معتمدی با اشاره به اینکه، افزایش ساعت کار و اعمال جراحی پی در پی موجب رشد خطاهای پزشکی می‌شود، اظهار داشت: خستگی ناشی از ساعات کار طولانی، کشیک‌های متعدد و انجام اعمال جراحی پی در پی از کیفیت کار جراح و همچنین کیفیت آموزش دستیار می‌کاهد.

  این متخصص جراحی عمومی و فلوشیب گوارش بیمارستان بهارلو، ادامه داد: اشتباهات پزشکی در تمام دنیا اجتناب‌ناپذیرند که گاه بسیار ناچیز و بی‌خطرند، اما در بعضی اوقات به اندازه‌ای جدی و خطرناک می‌شوند که می‌توانند جان بیماران را به خطر بیندازند.

  معتمدی افزود: در پیشرفته‌ترین سیستم‌های درمانی نیز درصدی به خطاهای پزشکی اختصاص دارد که این موضوعات از تخلف و قصور در حوزه پزشکی مجزا است.

  وی در خصوص تفاوت خطاهای پزشکی و قصور پزشکی گفت: خطای پزشکی می‌تواند اتفاق بیافتد و امری بدیهی است. اما، نکته ای که در این نباید فراموش کرد، میزان قصور پزشکی و ارتباط آن با مرگ بیمار است. زیرا، قصور پزشکی ناشی از سهل انگاری پزشک مربوطه در رسیدگی به بیمار بوده که در نهایت منجر به مرگ او می‌شود.

  این جراح عمومی در ادامه عنوان کرد: در امر پزشکی مفهومی به عنوان عوارض پزشکی نظیر حساسیت دارویی و یا عفونت بعد از عمل بیمار وجود دارد که در آن نمی‌شود پزشک را خطا کار تلقی کرد و این عوارض جزو ذات پزشکی است و کار پزشکان در همه جای دنیا با عوارض همراه است، بسیاری از پرونده‌های مربوط به شکایات پزشکی در کشور ناشی از عوارض پزشکی است، عوارضی که بروز آن ناخواسته بوده و پزشک در ایجاد آن نقشی ندارد و لذا قصوری مرتکب نشده است.

  به گفته این جراح عمومی، خطای پزشکی فقط مربوط به کار پزشک نیست بلکه کارهای آزمایشگاهی، تجهیزات پزشکی و تمام مسئولان تیم درمان در بروز خطای پزشکی تاثیرگذار است.

  معتمدی در خاتمه خاطرنشان کرد: در حوزه دارویی نیز خطاهایی وجود دارد که در این زمینه نیز تیم ارائه کننده دارو اعم از پزشک، پرستار و متصدی داروخانه نقش دارند.

  سلامت نیوز: دلایل اشتباهات پزشکی در ایران و دنیا
   
بارگذاری...