1. در صورتی که برای اولین بار از این سایت بازدید میکنید, لازم است تا راهنمای سایت را مطالعه فرمایید. در صورتی که هنوز عضو نشده اید برای ارسال مطالب , دانلود فایل ها و ...عضو شده و در سایت ثبت نام کنید.با کلیک بر روی ثبت نام در مدت کوتاهی عضو سایت شده و از مطالب و امکانات سایت بهره مند شوید.
 2. هر گونه بحث سیاسی و خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران ممنوع می باشد و به شدت برخورد می شود.
 3. در صورت شکایت از مدیران و ناظران انجمن با کاربر farbod در ارتباط باشید.

آموزش تكنيك پنجه ( دريافت ، ارسال ، پاس )

شروع موضوع توسط hasport37 ‏15/1/16 در انجمن سایر ورزش ها

 1. hasport37

  hasport37 کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏12/12/15
  ارسال ها:
  10
  تشکر شده:
  7
  امتیاز دستاورد:
  3
  جنسیت:
  مرد
  فن پنجه از ظرافت و دقت خاصى برخودار است، بر همين اساس پاس‌دهنده‌ها (پاسورها) ارزش و اعتبار كار خود را در اجراء صحيح و دقيق اين مهارت‌ها مى‌دانند.

  دريافت توپ
  اين قسمت از فن شامل مرحله‌اى است كه توپ در مسير ميدان ديد فراگير قرار مى‌گيرد، دست‌ها به استقبال توپ مى‌رود و آن را در درون پنجه‌ها كه به‌صورت ظرفى كروى شكل درآمده جاى مى‌دهد. اين مرحله با كمى مكث همراه است، زاويهٔ مفصل آرنج كاهش پيدا مى‌كند و دست‌ها به بدن نزديك مى‌شوند. پاها از مفصل زانو خم شده، بدن به سمت پائين متمايل مى‌گردد. در واقع در اين مرحله از آموزش مى‌توان بدن را به فنرى تشبيه كرد كه در اثر نيروى وارده جمع مى‌شود (تصوير زير).

  [​IMG]

  به ادامه مطالب برويد

  ارسال توپ
  اين مرحله از تكنيك از لحظه‌اى آغاز مى‌شود كه توپ دريافت شده توسط پنجه‌هاى فراگير به‌طرف هدف موردنظر رها مى‌شود. بايد توجه داشت كه حالت دست‌ها درست عكس حالت دريافت مى‌باشد، بدين معنى كه در اينجا زاويهٔ مفصل آرنج زياد مى‌شود و دست

  انواع فن پاس پنجه
  - پاس با يك دست:

  براى اجراء اين فن كافى است كه كليه شرايط اصول تكنيكى پاس با دو دست را رعايت كنيم، منتهى بايد به‌خاطر داشت كه دريافت و ارسال توپ در اين وضعيت صرفاً با يك دست صورت مى‌گيرد (تصوير زير)  [​IMG]  - پاس پشت:

  وضعيت بدن فراگير در هنگام دريافت توپ تقريباً شبيه وضعيت پاس معمولى مى‌باشد. ولى در لحظه ارسال، سر و بالاتنه بازيكن به سمت عقب متمايل مى‌شود. لازم است پاس‌دهنده پس از اجراء فن مسير توپ را تا جاى امكان تعقيب نمايد (تصوير زير).  [​IMG]  - پاس در حال پرش:

  انواع پاس پنجه را مى‌توان در حالت پريدن انجام داد. (تصوير زير)  [​IMG]  نكات ايمنى
  در هنگام انجام تمرينات فن پنجه بايد صرفاً از توپ معمولى آموزش واليبال استفاده كرد و از به‌كارگيرى ساير توپ‌هاى ورزشى (فوتبال، بسكتبال و...) كه خصوصاً در اين مقطع از آموزش (پايه)، انگشتان فراگيران را دچار آسيب جدى مى‌كند خوددارى شود.  - هميشه قبل از تمرين پنجه، لازم است اهرم‌هاى درگير (انگشتان) كاملاً گرم و آماده شوند.  - در هنگام تمرين لازم است محوطهٔ بازى خالى از هر گونه شيء يا مانع باشد، چنانچه تور واليبال نصب گرديده بايد كاملاً از برخورد فراگيران با تور و ميله آن ممانعت نمود.  - خصوصاً لازم است در هنگام تمرين و بازى ميله سفت كنندهٔ سيم بكسُل از چرخ‌دنده آن جدا شده، محل مربوطه با ابر ضخيم يا وسيلهٔ مناسب ديگر پوشانيده شود تا در اثر برخورد فراگيران با آن خطرى متوجه بازيكنان نشود.
   
  sogand24 از این پست تشکر کرده است.
بارگذاری...